[(REAL-BOARD)] BILGI GÜCTÜR PAYLASTIKCA BÜYÜR


 
AnasayfaKapıKayıt OlGiriş yap
En son konular
» Der Letzte Exorzismus 2010
tarafından Hades Cuma Ara. 31, 2010 11:59 am

» Recep İvedik 3 HD (Divx Kalitesinde)
tarafından GeZeGeN Çarş. Ara. 29, 2010 9:37 pm

» Ay Lav Yu
tarafından GeZeGeN Çarş. Ara. 29, 2010 8:41 pm

» Azerbaycanli Ibrahim Tatlises 100% Ibo
tarafından Hades Çarş. Ara. 29, 2010 6:36 pm

» Karwan gyan Ibonun Gençlık sesının aynısı
tarafından Hades Çarş. Ara. 29, 2010 6:11 pm

» Stronghold - Crusader
tarafından Hades Salı Ara. 28, 2010 10:36 am

» Knights And Merchants II: The Peasants Rebellion
tarafından Hades Salı Ara. 28, 2010 10:31 am

» Age of Wonders
tarafından Hades Salı Ara. 28, 2010 10:08 am

» Age of Empires II + Conquerors Expansion
tarafından Hades Salı Ara. 28, 2010 10:03 am

» Command & Conquer Red alert 2
tarafından Hades Salı Ara. 28, 2010 9:56 am


Paylaş | 
 

 Meleklere İman

Aşağa gitmek 
YazarMesaj
GeZeGeN
[Admin]
[Admin]
avatar

Mesaj Sayısı : 331
Doğum Tarihi : 19/02/90
Kayıt Tarihi : 08/11/10
Nerden : Almanya
Yaş : 28
Cinsiyet : Erkek
Lakap : Gezegen
Rep Gücüı : 4713
Rep Puanı : 6

MesajKonu: Meleklere İman   Paz Ara. 12, 2010 3:59 pm

Meleklere iman: İman usulleriyle ilgili zikredilen ayetlerde ve Cibril hadisinde görüldüğü gibi, Allah’a imandan sonra ikinci asıldır. Kişinin mümin olabilmesi için meleklere de Kitap ve Sahih Sünnette geldiği gibi iman etmesi şarttır. Meleklere iman etmeyen mümin kabul edilmez.

Melekler, Allah’ın ikram olunan kulları; kendisi ile rasulleri arasında Allah’ın elçileridir. Melekler, gökler ve yerin müvekkili, âlemde gerçekleşen her hareketi yerine getiren Allah’ın vazifeli kullarıdır. Onlar yaratılış ve ahlak bakımından değerli; zat ve sıfat bakımından tahir (pak ve temiz) fiil bakımından itaatkâr nurdan yaratılmış varlıklardır.

Allahu Teâlâ melekleri kendisine kulluk için yaratmıştır. Bazı müşriklerin iddia ettiği gibi melekler, Allah’ın kızları, çocukları ve ortakları değildir. Bu hususta Allah-u Teâlâ şöyle buyurmaktadır:

“Rahmân çocuk edindi dediler. O yücedir. Hayır, (Rahmân’ın çocukları sandıkları melekler, O’nun) değerli kullarıdır. O meleklerden her kim: ‘Ben O’ndan gayrı bir ilahım’ derse onu cehennemle cezalandırırız. Biz zalimleri işte böyle cezalandırırız.”

Enbiyâ: 26-29

“Yoksa (Allah) yarattıklarından kızları kendisine aldı da oğulları size mi seçti? Rahmâna nisbet edilen kız onlardan birine müjdelendiği vakit onun yüzü simsiyah kesilir, öfkesinden yutkunup durur. Rahmân’ın kulları olan melekleri dişi saydılar. Onların yaratılışına mı şahit oldular (ki böyle söylüyorlar)? Şahitlikleri yazılacak ve bundan sorguya çekilecekler.”

Zuhruf: 16, 17, 19
Meleklerin Özelliklerine Göre Kısımları
Melekler Allah’ın kendilerine bahşettiği özellik ve görev yönünden kısımlara ayrılır:
1) Cebrail:

Cebrail; kalplerin ve ruhların hayatı olan vahiy görevlisi Allah’ın en değerli mahlûkatlarından biridir. Kur’an’da birçok ayet O’nun Allah ile rasulleri arasında sefirlik görevi yaptığını anlatmaktadır. Cebrail Ruhu’l-Emin, Ruhu’l-Kudüs ve Ruh gibi isimlerle de bilinir: “...Senin kalbine indirdiği için kim Cebrail’e düşman olursa...”

Bakara: 97, 98

“Kur’an’ı kalbine uyarıcılardan olman için Ruhu’l-Emin indirdi.”

Şuara: 193

“De ki, Kur’an’ı Ruhu’l-Kudüs Rabb’inden hak olarak indirdi.”

Nahl: 102
2) Mîkail:

Mîkail; toprak, bitki ve tüm canlıların hayatı olan yağmurun indirilmesi rüzgârın çeşitli yönlere estirilmesi ve benzeri şeylerin görevlisi, büyük meleklerden biridir:

“Kim Allah’a, meleklerine, rasullerine, Cebrail’e ve Mîkaile düşman olursa bilsin ki, Allah da Kâfirlerin düşmanıdır.”

Bakara: 98
3) İsrafil:

İsrafil; öldükten sonra tekrar dirilme ve ikinci hayatın sebebi sûra üfleme görevlisi büyük meleklerden biridir. Ebu Said (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:

“Nebi (Sallallahu Aleyhi ve Sellem):

‘Sur sahibi İsrafil suru eline almış, başını eğmiş ve kulağını vermiş ne zaman onu üfleyeceğini beklerken nasıl rahat edebilirim ki?’ buyurdu”

Ahmed: 3/7/11039, Albânî Sahiha: 1079

Önemine binaen Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) gece namazında bu üç meleğin isimlerini zikrederek dua etmiştir:

“Ey Cebrail, Mikail ve İsrafil’in Rabb’i olan Allah’ım gayb ve açıkta olanı bilen sensin. Allah’ım, ihtilaf ettikleri şeylerde kullarına hüküm veren ve aralarındaki ihtilafı fasleden Sensin. Kullarının ihtilaf üzere oldukları şeylerde hak üzere kendi izninle bana hidayet ver. Sıratı Müstakime istediğini ulaştıran Sensin.”

Müslim: 770/200
4) Ölüm Meleği:

Ölüm Meleği; ruhların kabzedilmesine memur büyük meleklerden biridir. Emri altındaki meleklerle eceli tamamlanan mahlûkatın ruhlarını kabzederler. Hadislerde ifade edildiği gibi, ölüm meleğinin yardımcıları kulların amellerine uygun bir sıfatta onların ruhlarını almaya gelirler. Kul güzel ameller sahibi, salih bir kişiyse melekler güzel bir sıfatta, değilse çirkin bir sıfatta gelirler. Bu hususa Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)’in şu hadisi delalet etmektedir. Bera bin Azib (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:

“Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem):

‘Mümin bir kula ölüm gelip, dünyadan alakası kesilerek ahirete yöneldiği vakit kendisine yüzleri güneş gibi parlayan beyaz yüzlü melekler iner. Beraberlerinde cennet kokularıyla kokulanmış cennet kefenleri vardır. Bu melekler mümin kulun başucuna otururlar. Sonra ölüm meleği gelir ve o da onun başucuna oturur. Ölüm meleği:

−‘Ey güzel nefis, Allah’ın bağışlaması ve rızasına çık’ der ve onun ruhunu alır.

Kâfir bir kula ölüm gelip dünyadan alakası kesilerek ahirete yöneldiği vakit kendisine yüzleri simsiyah kara yüzlü melekler iner. Beraberlerinde kıldan dokunmuş galiz kefenler vardır. Bu melekler o kâfir kulun başucuna otururlar. Sonra ölüm meleği gelir ve o da onun başucuna oturur. Ölüm meleği:

−‘Ey habis nefis, Allah’ın gazabına ve azabına çık’ der ve onun ruhunu işkenceyle alır’ buyurdu.”

Ahmed: 18559, Albânî Cenaiz: 199
5) Muakkibat Melekleri:

Kulları önünden ve arkasından gece gündüz koruyan Muakkibat Melekleri vardır. Bunların vazifeleri kulları önünden ve arkasından hazarda ve seferde, uyurken ve uyanıkken muhafaza ederler. Bu hususa Allahu Teâlânın şu ayeti delalet etmektedir:

“Aranızda sözü gizleyen de, onu açık söyleyen de, geceleyin gizlenen de, gündüzün görünen de (O’nca) birdir. O’nun önünden ve arkasından takip eden muhafız melekler vardır. O’nu Allah’ın emriyle korurlar...”

Ra’d: 10, 11

“O kullarının üstünde tek hâkimdir. Sizin üzerinize koruyucu melekler gönderir...”

En’âm: 61

İbni Abbas (Radiyallahu Anh) Ra’d suresi 11. Ayetin tefsirinde şöyle demiştir:

Ayetteki “takip eden...” kelimesinden murat meleklerdir. Onlar kulu önünden ve arkasından muhafaza ederler. Allah’ın kul hakkındaki takdiri geldiği zaman, onu kendi haline terk ederler.
6) Kiramen Kâtibin:

Kiramen Kâtibin adı verilen yazıcı melekler vardır. Bu melekler kulların hayır ve şer amellerini yazarlar. Allahu Teâlâ onlar hakkında şöyle buyurmaktadır:

“İyi bilin ki üzerinizde bekçiler, değerli yazıcılar vardır. Yaptığınız şeyleri bilir (ve yazar) lar.”

İnfitar: 10, 11, 12

“Çünkü biz, amellerinizi yazıyorduk.”

Casiye: 29
7) Münker ve Nekir:

Münker ve Nekir ismi verilen kulu kabre defnedildiğinde sorguya çeken meleklerdir. Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) bu hususta şöyle buyuruyor:

“Kul kabrine konduğu ve arkadaşları dönüp gittiği zaman o, arkadaşlarının ayakkabılarının sesini işitir. Ona iki melek gelir. Bunlar ölüyü oturturlar ve ona Muhammed denilen kimse hakkında ne dersin? derler...”

Buhari: 1259
Cool Rıdvan Ve Cennette Görevli Melekler:

Cennette görevli melekler vardır, başları ise Rıdvan’dır.

“Rab’lerinin (azabından) sakınanlar bölük bölük cennete sevk edildiler. Kapıları açılmış olan cennete vardıklarında onun bekçileri onlara: Selam size, ne hoşsunuz, ebedi kalmak üzere buraya girin! derler.”

Zümer: 73

“O’nlar adn cennetlerine girerler. Babalarından, eşlerinden ve çocuklarından salih olanlar da kendileriyle beraberdir. Melekler de her kapıdan yanlarına girerek: Sabretmenize karşılık selam size, dünya yurdunun sonu ne güzeldir.”

Ra’d: 23, 24
9) Malik Ve Cehennemde Görevli Melekler:

“Malik ve cehennemde görevli Melekler vardır, onlara zebani denilmektedir. Başları ise Maliktir.

“Ey iman edenler, kendinizi bir ateşten koruyun ki onun yakıtı insanlar ve taşlardır. O’nun başında gayet katı, şiddetli, Allah’ın emirlerine karşı gelmeyen ve emredildikleri şeyleri yapan melekler vardır.”

Tahrim: 6

“Ey Malik, Rabb’in bizim işimizi bitirsin, (bizi yok etsin) diye seslenirler. (Malik): Sizler (burada) kalacaksınız dedi.”

Zuhruf: 77
10) Müjdeci Melekler:

Müjdeci melekler vardır. Bunlar müminleri vefat anında ve kıyamet gününde güzel bir akıbetle müjdelerler:

“Rabb’imiz Allah’tır deyip sonra istikamet üzere olanların üzerine melekler iner: Korkmayın, üzülmeyin, size söz verilen cennetle sevinin. Biz dünya hayatında da ahiret hayatında da sizin dostlarınızız...”

Fussilet: 30, 31
11) Hameletu’l-Arş:

Hameletu’l-Arş adı verilen melekler vardır. Bunlar sekiz tanedir, görevleri Allah’ın arşını taşımaktır. Kuran o melekleri şöyle açıklamaktadır:

“O gün Rabb’inin arşını, üstlerinde sekiz melek taşır.”

Hakka: 17
12) Seyyahun Melekler:

Seyyahun melekleri vardır. Bunlar ilim meclisi bulurlarsa oraya iner ve talim edilen ilme katılırlar. Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)’in şu hadisi buna delalet etmektedir:

“Her hangi bir topluluk Allah’ın evlerinden bir evde toplanıp Allah’ın Kitabını tilavet ederler ve onu aralarında karşılıklı mütala ederek ders yaparlarsa muhakkak onların üzerine sekinet iner. Kendilerini rahmet kaplar. Melekler onların etrafını çepeçevre kuşatır ve Allah onları kendi yanında bulunanların içerisinde anar...”

Müslim: 2699/38
13) Dağlarla Görevli Melekler:

Dağlarla görevli melekler vardır. Aişe (Radiyallahu Anha) şöyle dedi:

“Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem):

‘...Başımı kaldırıp semaya baktığım vakit bir bulutun beni gölgelendirdiğini gördüm. Buluta baktığımda onun içinde Cebrail’i gördüm. Cebrail bana nida edip:

−‘Ya Muhammed! Muhakkak ki Aziz ve Celil olan Allah kavminin sana dediklerini ve korumayı reddettiklerini işitti. Allah sana bu dağlar meleğini gönderdi. Bu meleğe kavmin hakkında ne dilersen emredebilirsin’ dedi. Bunun üzerine Dağlar Meleği bana nida edip selam verdi. Sonra:

−‘Ya Muhammed, şüphesiz Allah kavminin sana söylediği sözleri işitti. Ben dağlar meleğiyim. Rabb’in, kavmin hakkında istediğini bana emredesin diye beni sana gönderdi. Şimdi onlara ne yapmamı istersin? Eğer şu iki yalçın dağı Mekkeliler üzerine birbirine kapatıvermemi istersen emret (onları kapatıvereyim)’ dedi. Ona:

−Hayır, ben Allah’ın bu müşriklerin sulbünden yalnız Allah’a ibadet eden ve O’na hiçbir şeyi ortak koşmayan (muvahhit) bir nesil çıkarmasını dilerim, dedim’ buyurdu.”

Müslim: 1795/111, Buhari: 3231
14) Beytu’l-Mağmur’u Ziyaret Eden Melekler:

Beytu’l-Mağmur’u ziyaret eden melekler vardır. Enes bin Malik (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:

“Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem):

‘Ben orada İbrahim Aleyhisselam ile sırtını Beytu’l-Mağmur’a dayanmış olarak karşılaştım. Beytu’l-Mağmur’u gördüm, ona günde yetmiş bin melek girer ve bir daha ona dönemezler’ buyurdu.”

Müslim: 162/259, Buhari: 3207

Başka rivayette Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem):

‘Beytu’l-Mağmur’a her gün yetmişbin melek girer ve onlar bir daha oraya giremezler’ buyurmuştur.”

El-lu’lu ve’l-Mercan: 103

Allahu Teâlâ Beytu’l-Mağmur’a yemin ederek şöyle buyurmuştur:

“Tura, yayılmış ince deri üzerine satır satır yazılmış Kitaba, Beytu’l-Mağmur’a, yükseltilmiş tavana, kaynatılmış denize and olsun ki; Rabb’inizin azabı mutlaka meydana gelecektir.”

Tur: 17

İbni Kesir bu ayetin tefsirinde şöyle demektedir:

“Beytu’l-Mağmur meleklerin ibadet ve tavaf ettikleri yerdir. Kâbe nasıl yeryüzü halkının tavaf ve ibadet mekânı ise Beytu’l-Mağmur da gökyüzü halkının tavaf ve ibadet mekânıdır.”
15) Devamlı İbadet Halinde Olan Melekler:

Kıyam eden melekler Rükû eden melekler ve secde eden melekler vardır. Bunlar bu amellerinde asla fütur etmezler. Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) şöyle buyurmuştur:

“Şüphesiz ki ben semanın gıcırtısını duyuyorum. Semanın gıcırdaması kınanmaz, çünkü her karış mesafede bir melek ya secde etmekte veya kıyam etmektedir.”

Albânî Sahiha: 852
16) İnsanın Yaratılışıyla Görevli Melekler:

Bu meleklerin görevi, ceninin ana karnında yüz yirmi günü tamamladığında ona dört şeyi yazmasıdır. Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)’in şu hadisi buna delalet etmektedir. İbni Mes’ud (Radiyallahu Anh) dedi ki:

“Bize daima doğru söyleyen ve doğruluğu tasdik olunan Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) bize şöyle tahdis etti:

‘Sizin her birinizin insan nüvesi, kırk gün anasının karnında meni olarak toplanır. Sonra o madde bir o kadar zaman içinde katı bir kan pıhtısı halini alır. Sonra yine bir o kadar zaman içinde (o madde) bir çiğnem et olur. Sonra Allah bir melek gönderir, bu melek (o cenine ruh üfürür) ve dört kelime ile yani; rızkını, ecelini, şaki yahut said olduğunu yazmakla emrolunur...”

Buhari: 6487, Müslim: 2643/1

Şaki: Cehennemlik

Said: Cennetlik
17) Melekler Resim ve ***** Olan Eve Girmez

Meleklerin bir özelliği de içerisinde resim ve ***** olan eve girmemeleridir. Bu hususta Rasulü Ekrem (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) şöyle buyurmaktadır:

“Melekler, içerisinde ***** ve resim bulunan eve girmez.”

Buhari: 3039
Meleklerin Fıtri Sıfatları
1) Yaratıldıkları Madde

Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) şöyle buyurmuştur:

“Melekler nurdan yaratıldı, cinler dumansız ateşten yaratıldı, Âdem ise Kur’an’da size vasfedilen şeyden yaratıldı.”

Müslim: 2996/60
2) Meleklerin Şekilleri

İbni Mes’ud (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:

“Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) Cebrail’i kendi suretinde görmüş. Onun altı yüz kanadı var. Kanatlarının her biri ufuğu kaplamış, kanatlarından inci ve yakut gibi mücevherler düşüyordu.”

Ahmed: 1/395

Cabir (Radiyallahu Anh) dedi ki:

“Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem):

‘Arşı taşıyan meleklerden birini anlatmam için bana izin verildi. Onun kulak memesiyle omzu arası mesafe yedi yüz senelik yolculuk kadar uzunluktadır.’ buyurdu.”

Ebu Davud: 4727, Tabarani Mucemu’l-Evsad: 4418, Albânî Sahiha: 151
Meleklerin İmkân ve Güçleri
1) Yaratıldıkları şekillerin dışında şekillere girebilme imkânına sahiptirler

“Kitapta Meryem’i de an. Bir zamanlar O ailesinden ayrılıp doğu tarafında bir yere çekilmişti. Onlarla kendi arasına bir perde çekmişti. Bizde ruhumuzu (Cebrail’i) O’na gönderdik. (Cebrail) O’na tam bir insan şeklinde göründü. Meryem: Ben senden Rahmân’a sığınırım. Eğer (Allah’tan) korkuyorsan (bana dokunma) dedi.”

Meryem: 17, 18
2) İlim sahibidirler

“Oysa üzerinizde koruyucu (yaptıklarınızı yazıcı) melekler vardır. Değerli yazıcılar. Yaptığınız her şeyi bilirler.”

İnfitar: 10, 11, 12
3) İşlerinde nizamidirler

Meleklerin bu özelliklerinden dolayı ve bizim de onlar gibi olmamızı istediği için Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) şöyle buyurmuştur:

Meleklerin Rab’lerinin huzurunda saf durduğu gibi saflar oluşturmayacak mısınız? Biz:

−Ya Rasulallah, onlar Rab’lerinin huzurunda nasıl saf yapıyorlar dedik. Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem):

−Birinci safı iyice doldurup tamamlar ve birbirlerine yapışıp kenetlenirler (sonra ikinci üçüncü safları da aynen böyle yaparlar) buyurdu.”

Müslim: 430/119
Meleklerin Mü’minlerle Alakaları
1) Müminleri Sevmeleri

Ebu Hureyre (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:

“Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem):

‘Allah bir kulu sevdiği zaman, Cebrail’e: ‘Ben falanı seviyorum, sen de sev’ diye emreder. Cebrail de onu sever. Sonra Cebrail gökte nida edip: ‘Allah falan kimseyi seviyor, bu sebeple siz de onu seviniz!’ der. Akabinde semâ ehli de onu sever. Sonra Allah yerdeki insanların gönüllerine o kimsenin kabul ve sevgisini kor’ buyurdu.”

Buhari: 3029, Müslim: 2637/157
2) Müminlere Dua İle İstiğfar Edip Salatu Selam Getirmeleri

Ebu Umame (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:

“Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem):

‘Şüphesiz ki Allah, melekleri, hatta kovuğundaki karınca ve denizdeki balık insanlara hayır öğreten kimselere dua ve istiğfar ederek salât ve selam ederler’ buyurdu.”

Albânî Sahihu’l-Cami: 1838

Bera bin Azib (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:

Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)’i şöyle derken işittim:

“Şüphesiz Allah ve melekleri birinci safa selam etmektedir.”

İbni Mace: 997, Ebu Davud: 543, Ahmed: 4/285, Albânî Sahihu’l-Cami: 1839

Ebu Hureyre (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:

“Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem):

‘Biriniz namaz kıldığı yerde hades yapmadan (veya kalkmadan) beklediği surece melekler ona salât eder. Ey Allah’ım kulunu bağışla ona acı der’ buyurdu.”

Albânî Sahihu’l-Cami: 6727, Ahmed: 2/252, İbni Mace. 799
3) İlim Meclislerinde Hazır Bulunmaları

Ebu Hureyre (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:

“Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem):

‘Her hangi bir topluluk Allah’ın evlerinden bir evde toplanıp Allah’ın Kitabını tilavet ederler ve onu aralarında karşılıklı öğrenerek ders yaparlarsa muhakkak üzerlerine sekinet iner. Kendilerini rahmet kaplar. Melekler onların etrafını çepeçevre kuşatırlar. Allah da onları kendi indinde bulunanlar içerisinde anar’ buyurdu.”

Müslim: 2699
4) Müminlerle Beraber Savaşmaları

Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) şöyle buyurdu:

“Ya Eba Bekir, müjdeler olsun! Allah’ın yardımı geldi. İşte Cebrail, atının dizginini almış ennek’a yokuşuna sürüyor.”

Albânî Tahrici Fıkhı’s-Sire: 226, İbni Kesir: 3/284
Melekler mi? Daha Faziletli Nebiler mi?

Bu meseleye dalmamak bir müslüman için en hayırlısıdır. Çünkü bu mevzua dalıp konuşmanın hiçbir faydası yoktur. Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) şöyle buyurmaktadır:

“Kendisini ilgilendirmeyen şeyleri terk etmesi kişinin İslam’ının güzelliğindendir.”

Tirmizi: 2419-2420, İbni Mace: 3976

Bizim üzerimize vacip olan, meleklere ve nebilere iman etmektir; iki gruptan hangisinin daha faziletli olduğunu araştırmak değildir. Bununla beraber delillerin arasını cem etme hususunda Şeyhülislâmın şu ifadelerini zikretmeyi uygun görüyorum:

“Beşer cennete girip yüksek derecelere erdiği an meleklerden üstün olur. Ancak meleklerin şimdi refiki alada olanları vardır.”
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
 
Meleklere İman
Sayfa başına dön 
1 sayfadaki 1 sayfası

Bu forumun müsaadesi var:Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
[(REAL-BOARD)] BILGI GÜCTÜR PAYLASTIKCA BÜYÜR :: ISLAMI KONULAR :: isLam :: Ayet Hadis Ve Dini Bilgiler-
Buraya geçin: